Stilo – prawa odnoga wejścia na plaże – klasyczna barwna i chyba najszybsza trasa na plaże. Po drodze wejście na Latarnie Morską Stilo, stary – nie działający już Buczek i świeżo odnowiona idealna trasa rowerowa Stilo-Plaża.
W 1989 roku wejście to na plaże było około 30 metrów dalej – zakrywało betonowy kloc, który zaczął odsłaniać się w 2004 roku.
Zejście było tak strome, że ledwie dało się zejść urwiskiem na plaże. Widać, jak rokrocznie ubywa plaży. W 1989 roku po prawej stronie od wejścia – tuż wzdłuż linii brzegu, na górze skarpy znajdowała się wieża strażnicza, która w wyniku osunięcia się zarówno komuny jak i skarpy – urwała się i zawaliła. Resztki metalowych części rozkradli złomiarze….

Mówiąc o Stilo nie można nie wspomnieć o Latarni Morskiej Stilo!

Wysokość wzgórza – 55 m n.p.m.
Wysokość latarni do światła – 32 m
Wysokość świateł n.p.m. – 75 m
Zasięg świateł latarni – do 23.5 mil morskich
Charakterystyka świateł – pełny cykl 12 s.
Charakterystyczne barwy latarni: czarny, biały, czerwony i czarna galeryjka na białym tle
Położenie – 1000 m od linii brzegowej
Udostępniana do zwiedzania od 1 czerwca 1992 roku

Zbudowana przez Niemców na fundamencie z betonu i granitu białego. Montowana z gotowych elementów ze staliwa, skręcanych śrubami.
Są trzy takie konstrukcje na świecie, z czego dwie w Europie.

Jedna z piękniejszych latarni w Polsce.

Połączona niegdyś z tak zwanym buczkiem znajdującym się bezpośrednio przed wejściem na plaże. W 1995 r. Buczek oficjalnie przestał działać.

Na jednej sekcji znajdowały się 3 fony Wydające dźwięk o niskiej modulacji. Jeden z nich ważył około 200 kg i wykonany był z tego samego materiału co ściany latarni.